Gyorsított szabadesõ képzés (AAF)
Gyorsított szabadesõ képzés (AAF)
A gyorsított szabadesõ képzés a legmodernebb kiképzési módszerek egyike. Ezt a kiképzési módszert azért nevezik "Gyorsított Szabadesõ"-nek (AFF, Accelerated Freefall) mert a tanulási folyamat háromszor- ötször gyorsabb mint a hagyományos bekötõköteles kiképzési programoknál. Az AFF módszert úgy tervezték meg, hogy koncentrált, egyénre szabott oktatást biztosítson a tanuló számára. Rendkívüli pozitívuma ennek a képzési formának, hogy a tanulóból akár egyetlen hosszabb hétvége alatt (3-4 nap alatt) önálló ejtõernyõs válhat.
AFF
A hagyományos kiképzési módszerektõl lényegében abban különbözik, hogy a növendék az elsõ ugrásától kezdve, minimum 3000 méter magasságból (min. 40 másodperc) szabadesés közben hajtja végre feladatait. Az ugrásai kezdeti szakaszában két képzett ejtõernyõs oktató - hevederzet fogásával - kíséri, közvetlenül vele zuhan. Jelzéseikkel azonnal tudják korrigálni az esetleg nem megfelelõ mozdulatokat. Képzés késõbbi szakaszában a tapasztalatoknak megfelelõen már csak egy oktató kíséri a növendéket. Az utolsó fázisban már csak - fogás nélkül - zuhannak együtt.
A képzés során "gyûjtött" több perces szabadesés és a közvetlen oktatói közremûködés következtében a tanuló kb. 80 hagyományos ejtõernyõs ugrásnak megfelelõ szabadesõ tapasztalatra tesz szert.
Hangsúlyos, a hagyományos képzések során mire a tanuló a gyorsított szabadesõ képzésben részesült növendéknek megfelelõ tapasztalatokra tesz szert, esetleg több hónapot is a repülõtéren kell töltenie. Míg a gyorsított szabadesõ növendék két hétvége leforgása alatt önálló ejtõernyõssé válik.
A tanuló a legmodernebb siklóejtõernyõvel ellátott, biztosítókészülékkel felszerelt, háton - a fõ- és tartalék-ejtõernyõ is a háton elhelyezett tokban - található tandemredszerû ejtõernyõvel kerül kiképzésre.
A képzés során teljesítendõ feladatok lényeges összefoglalása:
I. szint:
Két oktató kíséretében (fogásával), min. 3000 méter magasságból, késleltetett nyitású, szabadesõ ugrás végrehajtása és siklóejtõernyõvel való földetérés. Zuhanási feladata: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása, magasság folyamatos ellenõrzése, ejtõernyõ nyitásának imitált gyakorlása szabadesés közben. Ejtõernyõ önálló nyitása 1300 méteres magasságban.
Ereszkedés: oktató - földi jel vagy rádió - irányításával a célterület megközelítése.
A kiugrástól, a nyitásig két oktató fogja a tanuló hevederét és kéz jelzésekkel közvetlenül segítik a feladat megoldásában. Nem megfelelõ "manõver" esetén közvetlenül korrigálnak.
II. szint:
Két oktató kíséretében (fogásával), min. 3000 méter magasságból, késleltetett nyitású, szabadesõ ugrás végrehajtása és siklóejtõernyõvel való földetérés.
Zuhanási feladata: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása, magasság folyamatos ellenõrzése, ejtõernyõ nyitásának imitált gyakorlása szabadesés közben. Helyes lábtartás beálltása, csúsztató testhelyzet gyakorlás. Ejtõernyõönálló nyitása 1200 méteres magasságban.
III. szint:
Két oktató kíséretében (fogásával), min. 3000 méter magasságból, késleltetett nyitású, szabadesõ ugrás végrehajtása és siklóejtõernyõvel való földetérés.
Zuhanási feladata: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása, magasság folyamatos ellenõrzése, kéz és lábtartás helyes beállítása. Egyik oktató mozgásának megfelelõ - jobb, bal irányba elfordulás, elõre, hátra mozgás, stb. - követése. Ejtõernyõ nyitása 1100 méteres magasságban.
IV. szint:
Egy oktató kíséretében (fogásával), min. 3000 méter magasságból, késleltetett nyitású, szabadesõ ugrás végrehajtása és siklóejtõernyõvel való földetérés.
Zuhanási feladata: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása, magasság folyamatos ellenõrzése, kéz és lábtartás helyes beállítása. Az oktató mozgásának megfelelo - jobb, bal irányba elfordulás, elore-hátra mozgás, stb. - követése . Ejtõernyõ nyitása 1100 méteres magasságban.
V. szint:
Egy oktató kíséretében (fogás nélküli) szabadesõ ugrás végrehajtása min. 3000 méteres magasságból, siklóejtõernyõvel való földetérés.
Zuhanás feladat: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása. Az oktató utasításának megfelelõen jobb és bal irányba 360 fokos - spirál - fordulók végrehajtása, majd az oktató "megfogás", bekötés.
Ejtõernyõ nyitása 1000 méteres magasságban.
VI. szint:
Az V. szinten tanultak ismételt begyakorlása.
VII. szint:
Egy oktató kíséretében (fogás nélküli) szabadesõ ugrás végrehajtása, min. 3000 méteres magasságból, siklóejtõernyõvel való földetérés.
Zuhanás feladat: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása, a légijármu hátra - fejen - történõ elhagyása. Az oktató utasításának megfelelõen hátra szaltók végrehajtása, majd a repülõtér irányába csúsztató testhelyzet gyakorlása. Ejtõernyõ nyitása 1000 méteres magasságban.
VIII. szint:
Egy oktató kíséretében (fogás nélküli) szabadesõ ugrás végrehajtása, min. 3000 méteres magasságból, siklóejtõernyõvel való földetérés.
Zuhanás feladat: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása, önálló kiugrás. Szabadesés közben az oktató függõleges irányú mozgásának követése, jobb- és baloldalra 360 fokos forduló végrehajtása, hátra szaltó végrehajtása. A feladat végén váltott irányú csúsztatás végrehajtása és önálló nyitás 1000 méteres magasságban.
IX. szint:
Egyedüli szabadesõ ugrás végrehajtása 1100 méteres magasságból és az ejtõernyõ azonnali nyitása.
A gyorsított szabadesõ képzés lényege az intenzív gyakorlati tanulás. A képzés szabályaiban rögzítve van, hogy ha a tanuló 30 napnál többet, de 60 napnál kevesebbet hagyott ki, úgy az utolsó befejezett szintet ismételni-e kell. Ha 60 napnál többet, de 180 napnál kevesebbet hagyott ki, úgy ha a III. szinten túljutott, akkor a III. színttõl, ha nem jutott el odáig, úgy az I. szinttõl kell ismételni-e.
180 napnál többet kihagyott tanuló esetén az egész képzést újra kell ismételni.